Darmowy PageRank
Znajdziesz tu wszystkie niezbędne informacje na temat, tak popularnej ostatnio, kosmetyki naturalnej, a także zdrowego trybu życia.
Blog > Komentarze do wpisu

Grypa czy przeziębienie?

Obecnie dość często można spotkać się z tym, że wiele osób zamiennie stosuje określenia grypa i przeziębienie. Nie ma to jednak właściwie żadnych poświadczeń naukowych, bowiem w medycynie przeziębienie i grypa to dwie zupełnie różne choroby. Jakie są różnice w ich przebiegu i czy można którąś zbagatelizować? Zapoznaj się z poniższym tekstem, a na pewno bedziesz wiedzieć, co i kiedy Ci doskwiera. 

Przed wymienieniem różnic warto wspomnieć również o tym, co łączy te dwie choroby. Zarówno grypa, jak i przeziębienie przenoszone są drogą kropelkową, możliwe jest zatem zarażenie się nimi nie tylko od osób bliskich, z którymi często przebywamy, ale również od tych spotkanych na ulicy, w metrze czy tramwaju. 

Pierwszą różnicą pomiędzy obydwiema chorobami jest ich podłoże. Przeziębienie wywoływane jest przez bakterie, które zazwyczaj nie są bardzo groźne, aczkolwiek ich liczba w organizmie jest dosyć spora. Grypa wywoływana jest przez wirus grypy - zdecydowanie bardziej niebezpieczny dla człowieka niż bakterie. Każdego roku dochodzi do mutacji wirusa grypy. Oznaczany jest on literami A, B, C. Wirus może przebywać w naszym organizmie przez długi czas zanim nastąpi jego atak. Przez to że wirus grypy stale ulega mutacjom, nie istnieje jedna szczepionka, która uodporniłaby nasz organizm na jego działanie. każdego roku należy szczepić się na nowo właśnie ze względu na mutacje.  

Drugą znaczącą różnicą pomiędzy grypą a przeziębieniem jest szybkość rozwoju choroby. Przeziębienie atakuje organizm człowieka stopniowo i powoli. Najczęściej rozpoczyna się od nadmiernego kichania i drapania w gardle. Ich przebieg jest zazwyczaj na początku bardzo łagodny. Wtedy też warto sięgnąć po medykamenty, bowiem przeziębienie w najbardziej początkowej fazie można pokonać jeszcze przed jego rozwojem. W czasie przeziębienia gorączka jest dosyć niska, rzadko dochodzi do 38ºC. Inaczej postępuje grypa. Wirus grypy atakuje błyskawicznie, nagle i jego objawy nie są tak delikatne jak w przypadku przeziębienia. Grypa od razu rozkłada na łopatki. Niemalże natychmiast pojawia się również wysoka gorączka sięgająca nawet 39ºC. Objawy towarzyszące grypie to poczucie całkowitego rozbicia, bóle mięśni oraz stawów. Godny zauważenia jest fakt, że ból gardła tudzież katar w przypadku grypy mogą się nie pojawić. Inne jest podłoże zachorowania. Przeziębienie jest zazwyczaj skutkiem przemoknięcia, przemarznięcia lub gwałtowej zmiany temperatury, natomiast grypa jest niezależna od pogody. 

Kolejny zauważalna różnica pomiędzy grypą a przeziębieniem to długość trwania choroby. Wirus grypy trwa najdłużej tydzień, a jego najbardziej nasilone objawy występują pomiędzy 2 a 3 dniem. Inaczej jest z przeziębieniem, które- jeśli nie zwalczymy go na początku -może trwać nawet 14 dni.

Ostanim faktem różnicującym obie choroby jest możliwość powikłań. W przypadku przeziębienia powikłania pochorobowe właściwie nie występują. Można się ich spodziewać jedynie, gdy wywołane zostało przez adenowirusy, wtedy też możliwe jest zapalenie spojówek. Inaczej dzieje się w związku z grypą. Jej powikłania występują bardzo często i  są na dodatek poważne. Nieleczona lub niedoleczona grypa może wywołać zapalenie: płuc, mięśnia sercowego, a także opon mózgowo-rdzeniowych.  

Nie można lekceważyć ani przeziębienia, ani grypy. Zwłaszcza ta druga choroba jest naprawdę niebezpieczna. Warto dodać, że na przykład grypa tak zwana hiszpanka na początku minionego wieku pochłonęła kilkadziesiąt milionów ofiar. 

 

środa, 15 lutego 2012, naturalistka

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu: